Rozliczanie kosztów produkcji okien

Rozliczanie kosztów produkcji okien

Kategoria: Oprogramowanie

Rozliczanie kosztów produkcji okien nie musi być trudne.


Współczesny rynek okien i drzwi charakteryzuje się zróżnicowanymi potrzebami i oczekiwaniami klientów. W efekcie tego coraz więcej producentów rozszerza swoją ofertę tak, by dotrzeć do jak największej grupy klientów. Biorąc pod uwagę fakt, że produkcja okien i drzwi (podobnie zresztą jak rolet) jest w istocie zindywidualizowaną produkcją, tyle że realizowaną na dużą skalę, to wraz ze wzrostem sprzedaży przy coraz szerszym asortymencie pojawia się praktyczny problem – w jaki sposób szybko i efektywnie rozliczyć koszty produkcji. Łatwo jest to wykonać dla obliczeń w skali roku czy w skali miesiąca dla całej wykonanej produkcji. Ale w przekroju na poszczególne zamówienia czy klientów czy poszczególny asortyment lub kolorystykę – to nie jest to takie łatwe. Chyba, że dysponuje się odpowiednimi narzędziami do tego celu.

Nie trzeba tłumaczyć żadnej osobie, która zajmowała się zadaniem ustalenia kosztów produkcji okien i drzwi bez odpowiednich narzędzi informatycznych jaka to jest syzyfowa praca. Po mozolnie wykonanych obliczeniach dla nawet niewielkiej partii produkcji odkrywa się, że ma się do wykonania to samo, tyle że znacznie, znacznie więcej. A czas biegnie. Dodatkowo wiele czynników kosztotwórczych ulega ciągłej i bieżącej fluktuacji – jak na przykład ceny zakupu profili czy okuć wskutek zmian kursów walutowych.

Wychodząc naprzeciw tym – delikatnie rzecz ujmując – niedogodnościom, przygotowaliśmy w naszym systemie informatycznym cały szereg rozwiązań, które te trudne i pracochłonne zadanie sprowadzają do kliku prostych i szybkich czynności. Wiele operacji służących szybkiemu ale rzetelnemu rozliczeniu kosztów produkcji danego zamówienia lub danej partii zamówień lub całej produkcji jest wykonywanych automatycznie bez udziału człowieka. Dzieje się to w oparciu o odpowiednio skonfigurowane w systemie reguły. Na pytania: ile kosztowało nas wyprodukowanie tego zamówienia lub ile zarobiliśmy na tym zamówieniu, uzyskamy odpowiedź po wciśnięciu przysłowiowego klawisza „enter” i odczytaniu z ekranu gotowej odpowiedzi. Tylko tyle. No możemy tę odpowiedź także sobie wydrukować lub wysłać mailem. Co kto woli. Dlatego, że jest to takie łatwy, my możemy spokojnie skwitować: problem rozliczania kosztów produkcji, ustalania marży i zyskowności naszej produkcji przestał być problemem.